Mysağlık
Hoşgeldiniz

Join the forum, it's quick and easy

Mysağlık
Hoşgeldiniz
Mysağlık
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Boğaziçi Üniversitesi - İstanbul

Boğaziçi Üniversitesi - İstanbul Empty Boğaziçi Üniversitesi - İstanbul

Mesaj tarafından Dr.House Cuma Ekim 08, 2010 11:32 pm

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 12.09.1971
Rektör: Prof. Dr. Üstün Ergüder
İletişim bilgileri: Boğaziçi Üniversitesi Bebek- İstanbul
Tel: 0 212 263 15 00
Faks: 0 212 265 63 57
Öğrenim dili: İngilizce
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 4
BÖLÜM: 23
Enstitü: 6
YO: 3
Öğrenci sayısı: 9391
Akademik personel: 1046

Rektörü: Prof. Dr. Üstün Ergüder: "Her yıl üniversite sınavı sonucunda en seçkin öğrenciler aramıza katılıyor. Üniversitemiz bu çok kıymetli insan kaynağını, değereni daha da arttırarak ülkemize kazandırmak için tüm gücüyle çalışıyor"
Tarihçe: Boğaziçi Üniversitesi 1971 tarihinde kuruldu. Boğaziçi Üniversitesi'nin mirasını devraldığı Robert Koolej, 1863'te Bebek sırtlarında küçük bir binada faaliyete geçmiş ve Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında kurulan ilk Amerikan yükseköğretim kurumu olmuştur. 1971'de Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından devralınan ve Robert Kolej kampüsünde kurulan Boğaziçi Üniversitesi bu eğitim kurumunun eğitim öğretim geleneklerinin varisi oldu.
Boğaziçi Üniversitesi'nin muhteşem manzarasını, yeşillikler içindeki kampüsünü gören üniversite adaylarının bu üniversiteye hayran olmamaları mümkün değil. Boğazın mavi sularına bakarak üniversite öğrenimi görmek Boğaziçililerin bir ayrıcalığı. Tabiiki Boğaziçi Üniversitesi'nin ayrıcalığı yalnızca kampüsünün hayran bırakan güzelliği değil. Boğaziçi Üniversitesi eğitim öğretimdeki kalitesiyle de kendisini kanıtlamış durumda.
Üniversite adaylarının ve şampiyon öğrencilerin tercihlerinde en üst sıralardaki yerini koruyan Boğaziçi Üniversitesi, yüksek standartlarda öğrenim veriyor. Boğaziçi mezunlarının iş dünyasına bir adım önde girdikleri de yadsınamaz bir gerçek.
Boğaziçi Üniversitesi Bebek, Kuzey, Hisarüstü, Uçaksavar, Kilyos ve Kandilli olmak üzere 6 ana kampüste konumlanıyor. Boğaziçi Üniversitesi'nin en önemli özelliklerinden birisini öğrencilerin belirli sınırlar içinde eğitim süresini uzatmadan diğer bir bölüme geçiş yapabilmesi oluşturuyor. Ayrıca çift anadal programları aracılığıyla aynı anda iki diploma alma fırsatı da sağlanıyor.
Üniversitede 1993 yılından beri uygulanmakta olan öğrenci değişim programıyla başvuru koşullarına uygun olan öğrenciler ABD, Kanada, Uzakdoğu, ve Avrupa'daki anlaşmalı üniversitelerde bir yıl eğitim görebiliyorlar.

SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLER: Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrenciler, sadece iyi bir meslek ve kariyer sahibi olma konusunda gerekli olan bilgileri değil, uygarlığın temel kavramlarını da tanıyarak, gerçek bir aydın olma yolunda yönlendiriliyorlar. Geleneklerine uygun olarak , Boğaziçi Üniversitesi sınıf dışı, zengin bir öğrenci yaşamını da vurguluyor. Pek çok alanda öğrenci kulüpleri bulunduğu gibi çok gelişmiş spor tesisleri de bulunuyor.

BARINMA: Üniversite öğrencilerine kampüste yaşam olanağı sunuyor. Güney kampüste, 300 kişilik birinci ve 122 kişilik üçüncü erkek yurdu, 424 kişilik birinci kız yurdu bulunuyor. Kuzey kampüste 496 öğrencinin barınabildiği ikinci erkek yurdu, 504 kişilik ikinci kız yurdu bulunuyor. Hisarüstü kampüsünde ise 252 kişilik erkek yurdu, Uçaksavar kampüsünde de bir kız ve bir erkek olmak üzere toplam 224 kişilik yurt bulunuyor.

BURS: Boğaziçi Üniversitesi'nde burs ofisi yoluyla öğrencilerin ihtiyaçlarına gör; gereksinim, başarı, yemek, yurt, kitap, yadyok, yaz dönemi bursları veriliyor ve harç artışı muafiyeti hakkı tanınıyor. Öğrencilerin belirlenen gereksinim düzeylerine göre sözkonusu bursların birden fazlasını da alma hakkı bulunuyor. Üniversite dışından da çeşitli kaynaklardan öğrencilere burs veriliyor.
Dr.House
Dr.House
Admin
Admin

Koç Mesaj Sayısı : 816

https://mysaglik.yetkinforum.com

- Similar topics