Mysağlık
Hoşgeldiniz

Join the forum, it's quick and easy

Mysağlık
Hoşgeldiniz
Mysağlık
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Koç Üniversitesi - İstanbul

Koç Üniversitesi - İstanbul Empty Koç Üniversitesi - İstanbul

Mesaj tarafından Dr.House Cuma Ekim 08, 2010 4:33 pm

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1993
Rektör: Prof. Dr. Seha Tiniç
İletişim bilgileri: Koç Üniversitesi Çayır Cd. No: 5 İstinye-İstanbul
Tel: 0 212 229 30 06
Faks: 0 212 229 49 40
Öğrenim dili: İngilizce
Türü: Vakıf

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 2
Bölüm: 9
Enstitü: 1
Öğrenci sayısı: 1073
Akademik personel: 129

Rektör Prof. Dr. Seha Tiniç: Koç Üniversitesi ****** devrimleri ve ilkeleri doğrultusunda dogmalara, hurafelere itibar etmeyen ve ilkeleri doğrultusunda araştırma yaratmayı, doğruyu bulmayı özendiren eğitim yöntemlerini benimsemiş bir yükseköğretim kurumudur.
Tarihçe: Koç Üniversitesi 1993 yılında vakıf üniversitesi olarak eğitime başladı. 5 yılını tamamlayan üniversite misyonunu, bir mükemmellik merkezi olmak, güçlü ve etkili bir kurum olmak şeklinde açıklıyor.
Koç Üniversitesi 6. yılına girdi. Kuruluşu yeni olmasına rağmen eğitim öğretim kalitesi açısından pek çok üniversiteyi geride bırakarak ilk sıralara yerleşti. Öğretim elemanı kalitesi ve başarılı öğrencileri bünyesine alan almasıyla kısa sürede yükselen bir grafik çizen üniversitenin özellikle burslu bölümleri şampiyon öğrencilerin gözdeleri arasında bulunuyor. Fiziki mekan olarak çok geniş bir mekana sahip olmayan Koç Üniversitesi az sayıda öğrenci alıyor. Koç Üniversitesi'nin 4 yıllık programlarından mezun olan öğrencilerden iş dünyasına girenlerin 2.5 iş teklifi, MBA programından mezun olanların ise kişi başına ortalama 2 iş teklifi almaları üniversite mezunlarının iş dünyasındaki avantajını da ortaya koyuyor.
Öğrencinin katılımına önem verilen Üniversitede seçimle iş başına gelen, her sınıfın temsil edildiği Öğrenci Konseyi bulunuyor.Öğrenci Konseyi Başkanı, üniversitenin Akademik Kurulu'na katılma hakkına sahip.
Koç Üniversitesi, belirlenen eğitim- öğretim programları çerçevesinde, lisans derecelerinde B.A ve B.S. yüksek lisans derecelerinde M.B.A diplomaları veriyor. Çift anadal yönetmeliği şartlarını yerine getirenler için çift diploma alma olanağı bulunuyor.
Koç Üniversitesi'nin 1999- 2000 ders yılında ücreti 7.500 ABD Doları karşılığı Türk Lirası olarak belirlendi. Yemek, yurt, kitap ve ulaşım bedelleri ise bu ücrete dahil değil. Üniversitede ders kitapları ortalama 350 Dolar, yemek gündüzlüler için aylık yaklaşık 75 Dolar ve yatılılar için aylık yaklaşık 150 Dolar tutuyor.
Koç Üniversitesi'nde yurt dışından gelen Türk ve yabancı öğretim üyeleri tam zamanlı eğitim kadrosunun yüzde 86'sını oluşturuyor. Üniversitede her 3 öğrenciye bir bilgisayar düşecek şekilde planlanmış laboratuvarlar bulunuyor. İhtisas alanına bakılmaksızın her Koç Üniversitesi öğrencisi bilgisayar dersi almak, elektronik posta, internet ve yaygın kullanılan yazılımları öğrenmek zorunda.
Üniversite kütüphanesinde 90 binin üzerinde kaynak bulunuyor. Ayrıca TÜBİTAK'ın Ankara'daki dökümantasyon merkezine yerleştirilen bir Koç Üniversitesi uzmanıyla bilgisayar ve faks vasıtası ile 9 binin üzerinde sürekli bilimsel yayınlardan anında yararlanma olanağı bulunuyor.

SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER Üniversitede değişik sosyal ve kültürel alanlarda faaliyet gösteren 25 öğrenci kulübü bulunuyor. ******çü Düşünce Derneği, Almanca, Bilgisayar, Model Birleşmiş Milletler bu kulüplerden birkaçı. Öğrenci kulüpleri, yine öğrencilere pek çok konuda yardımcı da oluyor. İtalyanca Kulübü, her yıl bir grup öğrenciyi İtalya'ya gönderiyor, diğer dil kulüpleri de üyelerine ilgili ülkelerde yaz kursları ve çalışma imkanı bulmakta yardımcı oluyor.
Öğrencilerin spor salonunda basketbol, voleybol, masa tenisi, kondisyon, aerobik ve step dans çalışmaları yapma imkanı bulunuyor. Koç Üniversitesi'nde değişik konularda 500'e yakın seminer ve konferans düzenleniyor. Öğrencilere de açık olan bu konferanslara dünyanın çeşitli ülkelerinden ünlü bilimciler katılıyor.

BURS: Üniversitede 3 tür burs bulunuyor. Karşılıksız başarı bursu, ÖSYM tarafından üniversitenin burslu bölümlerine yerleştirilen öğrencilere sağlanıyor. İhtiyaç bursu, mali yardıma muhtaç olan öğrencilere sınırlı miktarda tam veya kısmi burslar veriliyor. Karşılıksız burs, yalnızca Sağlık Yüksek Okulu'ndan dört yıllık Hemşirelik programına uygulanıyor. Burslu okudukları her yıl karşılığında öğrencilerin Amerikan Hastanesi'nde bir yıl mecburi hizmetleri olacak.

BARINMA: Koç Üniversitesi'nin 80 kız, 80 erkek öğrencinin barınması için yurtları bulunuyor. Yurt ücretleri tek yataklı oda için aylık 130 milyon, iki veya daha fazla yataklı odada tek kişi için aylık 78 milyon, iki yataklı küçük odada tek kişi için aylık 56 milyon, üç yataklı küçük odada tek kişi için aylık 52 milyon artı KDV olarak belirtiliyor.
Dr.House
Dr.House
Admin
Admin

Koç Mesaj Sayısı : 816

https://mysaglik.yetkinforum.com

- Similar topics