Mysağlık
Hoşgeldiniz

Join the forum, it's quick and easy

Mysağlık
Hoşgeldiniz
Mysağlık
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Anadolu Üniversitesi - Eskişehir

Anadolu Üniversitesi - Eskişehir Empty Anadolu Üniversitesi - Eskişehir

Mesaj tarafından Dr.House Cuma Ekim 08, 2010 11:42 pm

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 06. 11. 1958
Rektör: Prof. Dr. Engin Ataç
İletişim bilgileri: Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü 26470 Eskişehir.
Tel: 0 222 335 05 80
Faks: 0 222 335 36 16
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 12
Enstitü: 9
YO: 5
Konservatuar: 1
MYO: 3
Öğrenci sayısı: 17.782
Akademik personel: 1.286

Rektör: Prof. Dr. Engin Ataç: " Anadolu Üniversitesi ögrencileri, barış ve sevgi ortamında huzur dolu bir ögrencilik dönemini unutamayacakları anılarla süsleyerek, ögrenerek, kendilerini geliştirerek yaşarlar. Tüm yüksek okul ve fakültelerimizde çağdaş bir eğitimin gereği olan teknolojik alt yapı büyük ölçüde tamamlanmıştır. Ögrencilerimiz laboratuvar, stüdyo, bilgisayar ve diğer teknik donanımlardan yararlanma açısından bir çok üniversite ögrencisine oranla çok daha şanslıdır."

Tarihçe:
Anadolu Üniversitesi' nin temelini 1958 yılında kurulan Eskişehir Iktisadi ve Ticari İlimler Akademisi olusturur. Kurum 1982 yılında Anadolu Üniversitesi'ne dönüştü.
Anadolu Üniversitesi denildiğinde aklımıza ilk olarak Açık Ögretim Fakültesi geliyor. Çok sayıda gence hem çalısıp hem de ögrenim görme olanağı tanıyan Açık Ögretim Fakültesi uzaktan öğretim sistemini başarıyla hayata geçiriyor. Anadolu Üniversitesi Açık Ögretim Fakültesi modeli pek çok ülke tarafından örnek alınırken, üniversite örgün öğretimde de başarılı bir grafik sergiliyor.
Yeşillikler içinde ve geniş bir kampüste eğitim öğretim olanagı sunan Anadolu Üniversitesi 'nde egitim ögretimin yanısıra sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem veriliyor. Teknolojiyi olanakları dogrultusunda takip etmeye çalısan üniversitenin hemen her biriminde, birimin ders programlarına uygun olarak bilgisayar öğretiliyor. Bu amaçla da her birimde bilgisayar derslikleri bulunuyor. Özellikle İletisim Fakültesi ile Güzel Sanatlar Fakültesi'nin grafik ve animasyon bölümlerinde deslerin büyük bölümü doğrudan bilgisayarla yapılıyor.
Bilgisayar Uygulama ve Arastırma Merkezi ile üniversite mensupları uluslar arası bilgisayar ağıyla dünyanın hemen her tarafı ile bağlantı kurabiliyor.
Anadolu Üniversitesi'nde hemen her eğitim biriminde bir öğrenci kantini bulunurken günde yaklaşık 10 bin öğrencinin yemek yiyebildiği kafeteryalar bulunuyor.
Hem öğrencilerin hem de akademisyenlerin hizmetinde olan kütüphane ve dökümantasyon merkezi 12 bin metrekare kullanım alanına sahip. Kütüphanede 25 adet çalışma odası, 10 okuma ve çalışma salonu bulunuyor. Eskisehir'in 600 bine yaklasan kent nüfusunun yüzde 8'ini yükseköğretim ögrencileri oluşturuyor. Üniversitenin bir öğrenci kenti olan Eskisehir'in hosgörülü ortamında geliştiıini belirten üniversite Rektörü Prof. Dr. Engin Ataç " Üniversiteler ögrencilerini özgür düsünce alışkanlıgı olan, olayların altında yatan nedenlerini araştıran, sorunlara yaratıcı çözümler üreten, yurt ve insan sevgisini yüreğinde duyan çalışkan bireyler olarak topluma kazandırmak için çalışırlar. Bu anlayışı ilke edinen Anadolu Üniversitesi bir Cumhuriyet Kurumu olarak ülkemizin övünç duyacağı kurumlar arasında ayrıcalıklı bir konum edinmiştir" diyor.
Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi, öğrencilerin üniversiteye ve çevreye uyum sağlamalarına yardımcı olmak ve onların bireysel sorunlarına çözüm bulmak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütüyor. Psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarının görev yaptığı merkez, barınma, yarı zamanla iş bulma ve uyum programlarıyla ögrencilere yardımcı olurken, dileyen öğrenciler de bireysel görüşmelerle çeşitli sorunlarına çözüm bulmak için merkezden yararlanabiliyor.

SOSYAL ETKINLIKLER BÜYÜK ÖNEM TASIYOR
Üniversitede sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem veriliyor. Konferans, panel, seminer, sergi, tiyatro gibi pek çok kültürel etkinlik yapılıyor. Uluslararası Eskişehir Festivali de her yıl ekim ayında Anadolu Üniversite salonlarında yapılıyor.
Üniversite kulüp etkinliklerini destekliyor. Üniversitede ögrenciler yönetiminde faaliyet sürdüren çok sayıda kulüp bulunuyor. Arkeoloji, ******çü Düşünce, Bilgi ve Zeka Oyunları , Dans, Doğa ve Çevre gibi pek çok kulüple öğrenciler biraraya geliyor.
Anadolu Üniversitesi Spor Kulübünde bini aşkın lisanslı sporcu yerel, ulusal ve uluslar arası karşılasmalara katılıyor. Tüm öğrenciler için de yarı olimpik yüzme havuzu, spor salonları ve tenis kortlarında spor yapma şansı yaratılıyor. Üniversitenin özellikle bayan masa tenisi ve bayan hentbol takımları Avrupa Kupalarında Türkiye'yi başarıyla temsil ediyor.

ULAŞIM:
Üniversite Eskişehir karayoluyla Istanbul'a 4 saat, Ankara'ya 2.5, Antalya'ya 5, Izmir'e 7 saat uzaklıkta bulunuyor. Anadolu Üniversitesi 'nin eğitim öğretim birimlerinin büyük bir bölümünün yer aldıgı Yunusemre kampüsü kent içinden geçen Ankara- Bursa karayolu üzerinde bulunuyor. Günün her saatinde belediye otobüsleri ve dolmuşlar kampüse hareket ediyor. Kent merkezinden yürüyerek üniversiteye gitmek ise en fazla 20 dakika alıyor.
BURS: Üniversite ögrencileri kredi ve yurtlar kurumunun burslarından yararlanabiliyor. Anadolu Üniversitesi Senatosu'nun kararıyla örgün bölümlerde başarılı fakat maddi durumları yetersiz öğrencilere karşılıksız burs veriliyor. Çesitli vakıfların da sağladıkları bursların yanısıra , Anadolu Üniversitesi ihtiyaçlari olan ögrencilere yarı zamanla iş imkanı sağlıyor. Üniversite yabancı dilde ilk bine, diger bölümlerde ilk üçbine giren ve Anadolu Üniversitesi eğitim birimlerini tercih ederek kayıt yaptıran ögrencilere ayda 50 milyon lira başarı bursu veriyor.
BARINMA: Üniversite öğrencilerinin barınma sorunları büyük ölçüde çözümlenmiş durumda. Özel yurtların yanısıra Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtların kapasitesi 6.500'ü buluyor. Barınma sorunun çözümüne ayrıca Anadolu Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi'de yardımcı oluyor.
Dr.House
Dr.House
Admin
Admin

Koç Mesaj Sayısı : 816

https://mysaglik.yetkinforum.com

- Similar topics