Mysağlık
Hoşgeldiniz

Join the forum, it's quick and easy

Mysağlık
Hoşgeldiniz
Mysağlık
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Aydın - Adnan Menderes Üniversitesi

Aydın - Adnan Menderes Üniversitesi Empty Aydın - Adnan Menderes Üniversitesi

Mesaj tarafından Dr.House Salı Ekim 05, 2010 9:59 am

Adnan Menderes Üniversitesi, 1992 yılında Aydın'da kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Aydın ilindeki tek üniversitedir. Öğrenci sayısı 2008-2009 öğretim yılında 21.000 ni bulmuştur. Üniversitemiz, 03.07.1992 tarih ve 3837 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulüne Dair 2809 Sayılı Kanun ile 78 ve 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile kurulmuştur. Kuruluş Kanunu’nda Üniversitemiz, a- Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Fen-Edebiyat Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Dokuz Eylül Üniversitesine bağlı Aydın Ziraat Fakültesi ve Aydın Veteriner Fakültesinin adları ve bağlantılarının değiştirilmesiyle rektörlüğe bağlanmasından oluşturulan Ziraat Fakültesi ile Veteriner Fakültesi’nden, b- Dokuz Eylül Üniversitesine bağlı Aydın Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek okulunun adı ve bağlantısının değiştirilmesi ve rektörlüğe bağlanmasından oluşturulan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Söke Meslek Yüksekokulundan, c- Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nden oluşmaktadır. Web Sitesi:http://www.adu.edu.tr/tr/

Birimleri
Fakülteler

* Eğitim Fakültesi
* Fen Edebiyat Fakültesi
* Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
* Tıp Fakültesi
* Veteriner Fakültesi
* Ziraat Fakültesi

Enstitüler

* Fen Bilimleri Enstitüsü
* Sağlık Bilimleri Enstitüsü
* Sosyal Bilimleri Enstitüsü

Yüksekokullar

* Aydın Sağlık Yüksekokulu
* Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
* Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

* Atça Meslek Yüksekokulu
* Aydın Meslek Yüksekokulu
* Aydın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
* Bozdoğan Meslek Yüksekokulu
* Çine Meslek Yüksekokulu
* Didim Meslek Yüksekokulu
* Karacasu Meslek Yüksekokulu
* Koçarlı Meslek Yüksekokulu
* Nazilli Meslek Yüksekokulu
* Nazilli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
* Söke Meslek Yüksekokulu
* Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
* Sultanhisar Meslek Yüksekokulu
* Yenipazar Meslek Yüksekokulu

Referanslar

1. ^ Kuruluş Yıllarına Göre Üniversiteler sayfası ((Türkçe)). Yükseköğretim Kurumu. 31 Temmuz 2009 tarihinde, 19:15 saatinde erişilmiştir

Dr.House
Dr.House
Admin
Admin

Koç Mesaj Sayısı : 816

https://mysaglik.yetkinforum.com

Aydın - Adnan Menderes Üniversitesi Empty Geri: Aydın - Adnan Menderes Üniversitesi

Mesaj tarafından Dr.House Cuma Ekim 08, 2010 11:45 pm

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 3. 7. 1992
Rektör: Prof. Dr. Cezmi Öncüer
İletişim bilgileri: Adnan Menderes Üniversitesi Kepez Mevkii Aydın
Tel: 0 256 214 66 80
Faks: 0 256 225 32 40
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 5
Enstitü: 1
YO: 7
MYO: 3
Öğrenci sayısı: 3405
Akademik personel: 496
Rektör: Prof. Dr. Cezmi Öncüer: "Üniversitemiz beş yıl gibi çok kısa bir zaman dilimi içinde hızlı ve büyük gelişme göstermiştir. Tem amacımız hedefimiz olan çağdaş, üretken ve halkla bütünleşmiş bir kurum oluşturmak. Üniversitemizin bugünkü konumu ve durumu gelecekteki konumunun küçük bir göstergesidir"
Adnan Menderes Üniversitesi, Büyük Menderes Havzasının kenarı ve Aydın Dağları'nın bitişiğinde kurulan Aydın'da bulunuyor. Kuruluşundan itibaren yüzde 400 oranında büyüme ve gelişme gösteren Adnan Menderes Üniversitesi yetkilileri, amaçlarını; "Çok öğrenci ile yığılma yapmak değil, alt yapımızı tamamlayarak birebir ilişkiyi sürdürmek" şekilde açıklıyor. 1992 yılında matematik, Türk dili ve edebiyatı, arkeoloji ve Sinema Tarihi, Felsefe bölümleriyle açılan üniversiteye 1995 yılında Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Batı Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim Bilimleri ile Beden Eğitimi ve Spor Bölümleri eklendi. Üniversitenin Ziraat Fakültesieğitim- öğretimini uygulama çiftliği içinde yürüten tek fakülte özelliğini taşıyor.
Üniversitede eğitim- öğretim ve araştırma çalışmalarına destek olmak amacıyla çeşitli disiplinlerin bilgilerini içeren 10 adet CD, 284 periyodik dergi ve yaklaşık 10 bin kitap öğrenci, öğretim elemanı ve diğer araştırmacıların hizmetine sunuluyor. Kütüphane bünyesinde yer alan İnternet bağlantısı ile ülkemizdeki ve dünyadaki birçok bilgi merkezine ulaşılabiliyor.
Üniversitede araştırma incelemeye de imkanlar ölçüsünde önem veriliyor. Araştırma projeleri, Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma Fonu, Üniversite bütçesi, TÜBİTAK, DPT ve yurt içi- yurt dışı diğer kaynaklardan destekleniyor.

KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ
Adnan Menderes Üniversitesi Mediko Sosyal Merkezi'nde sağlık sağlık kuruluşlarından yararlanma olanağı olmayan öğrencilerin her türlü gereksinimi karşılanıyor.
Öğrencilerin ilki alanlarına göre ders dışı zamanlarını değerlendirmek, ruhsal, bedensel, düşünce ve bilimsel gelişmelerine destek olmak amacıyla, yıl içinde çeşitli sanat ve kültürel etkinlikler yapılıyor.
Her eğitim öğretim yılı sonunda öğrencilerin ve halkın geniş kapsamlı katılımı ile Kültür, Sanat ve Spor şenlikleri düzenleniyor. Üniversite bünyesinde Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği korolarının yanısıra Halk Oyunları ve Tiyatro toplulukları etkinliklerini yürütüyor. İl merkezinde 700, Nazilli'de 150 ve Germencik'te 50 olmak üzere toplam 900 öğrenci Kredi Yurtlar Kurumu'nun yurtlarında barınıyor. Yurtların dışında ise öğrenciler özel yurtlar ve pansiyonlarda kalma şansına sahipler.
Dr.House
Dr.House
Admin
Admin

Koç Mesaj Sayısı : 816

https://mysaglik.yetkinforum.com

- Similar topics