Mysağlık
Hoşgeldiniz

Join the forum, it's quick and easy

Mysağlık
Hoşgeldiniz
Mysağlık
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Afyonkarahisar Üniversitesi

Afyonkarahisar Üniversitesi Empty Afyonkarahisar Üniversitesi

Mesaj tarafından Dr.House Salı Ekim 05, 2010 9:50 am

Afyon Kocatepe Üniversitesi, 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla kurulmuş ve 10 Kasım 1992 tarihinde eğitim-öğretim faaliyetlerine başlanmıştır. Ancak üniversitenin tarihi o dönemde Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine bağlı olarak kurulan Afyon Maliye Muhasebe Yüksekokulunun açıldığı 1974 yılına dayanmaktadır. Afyon Maliye Muhasebe Yüksekokulu 1987 yılında Anadolu Üniversitesine bağlı Afyon İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi haline dönüştürülmüştür. Bu fakülte, Afyon Kocatepe Üniversitesinin kuruluşu sırasında üniversitemize bağlanmıştır.

Afyon Kocatepe Üniversitesinin kuruluşu sırasında Anadolu Üniversitesine bağlı Afyon Meslek Yüksekokulu ile Bolvadin Meslek Yüksekokulu üniversitemize bağlanmıştır. Ayrıca 1992 yılında Afyon il merkezinde ****** Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu açılmıştır. Üniversitemize bağlanan bu birimler dışında Afyon'da Fen-Edebiyat Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsü kurulmuştur.

Afyon Kocatepe Üniversitesinde halen 8 fakülte, 3 enstitü, 5 yüksekokul, 1 devlet konservatuvarı, 15 meslek yüksekokulu ve 17 uygulama ve araştırma merkezi bulunmaktadır. Üniversitemizde Temmuz 2010 tarihi itibariyle 50 profesör, 98 doçent, 239 yardımcı doçent, 287 öğretim görevlisi, 57 okutman, 308 araştırma görevlisi, 19 uzman olmak üzere toplam 1058 akademik personel bulunmaktadır. İdari personel sayısı ise 615’dir.

Afyonkarahisar'da Ahmet Necdet Sezer Kampusü, Ali Çetinkaya Kampusü, Ahmet Karahisari Kampusü olmak üzere üç kampuste eğitim ve öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir. Üniversitemiz 2009-20010 akademik yılına yaklaşık 35.000 öğrenciyle başlayacaktır.

Fakülteler

Eğitim Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Teknik Eğitim Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi
Teknoloji Fakültesi

Enstitüler

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Yüksekokullar

Devlet Konservatuvarı
Afyon Sağlık Yüksekokulu
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
Yabancı Diller Yüksekokulu
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
Bolvadin Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Afyon MYO
****** Sağlık Hiz. MYO
Başmakçı MYO
Bayat MYO
Bolvadin MYO
Çay MYO
Dinar MYO
Dazkırı MYO
Emirdağ MYO
İscehisar MYO
Sandıklı MYO
Sinanpaşa MYO
Sultandağı MYO
Şuhut MYO
Uzaktan Eğitim MYO

Uygulama ve Araştırma Merkezleri

Ahmet Necdet Sezer Araş. ve Uyg. Hastanesi
****** İlkeleri ve İnkilap Tarihi Uyg. ve Araş. Merkezi
Deney Hayvanları Uyg. ve Araş. Merkezi
Gıda Teknolojisi Uyg. ve Araş. Merkezi
Güneş ve Rüzgar Enerjisi Uyg. ve Araş. Merkezi
Halkbilim Uyg. ve Araş. Merkezi
Hayvancılık Uyg. ve Araş. Merkezi
İscehisar Mermer ve Doğal Taş Teknolojisi Uyg. ve Araş. Merkezi
İstatistik, Yöneylem ve Aktüerya Uyg. ve Araş. Merkezi
Jeotermal-Mineralli Sular ve Maden Kaynakları Uyg. ve Araş. Merkezi
Kocatepe Büyük Taarruz Uyg. ve Araş. Merkezi
Okul Öncesi Eğitim Uyg. ve Araş. Merkezi
Radyo-Televizyon Uygulama ve Araştırma Merkezi
Teknoloji Uyg. ve Araş. Merkezi
Türk Dünyası Stratejik Uyg. ve Araş. Merkezi
Uluslararası İlişkiler Uyg. ve Araş. Merkezi
Yaşamboyu Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

En son Admin tarafından Cuma Ekim 08, 2010 11:44 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Dr.House
Dr.House
Admin
Admin

Koç Mesaj Sayısı : 816

https://mysaglik.yetkinforum.com

Afyonkarahisar Üniversitesi Empty Geri: Afyonkarahisar Üniversitesi

Mesaj tarafından Dr.House Cuma Ekim 08, 2010 11:43 pm

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1992
Rektör: Prof. Dr. Şan Özalp
İletişim bilgileri: Afyon Kocatepe Üniversitesi Ordu Bulvarı Afyon.
Tel: 0 272 212 08 81
Faks: 0 272 214 12 11
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 6
Enstitü: 2
YO: 17
Öğrenci sayısı: 14058

Afyon'da 3, Uşak'ta 2 ayrı birimde eğitim öğretime devam ediyor. Afyon ve Uşak'ta bulunan Kredi ve yurtlar Kurumu'na ait 7 yurtta toplam 910 kız, 1000 erkek kapasiteli yurt bulunuyor. Afyon ve Uşak'ta ayrıca özel yurt işletmeciliği ve öğrenci pansiyonculuğu da oldukça yaygın. 21 özel yurtta toplam 500 kız, 1600 öğrenci barınıyor.
Üniversite teknolojik gelişmeye oldukça önem veriyor. İmkanlar ölçüsünde teknolojiyi takip etmeye çalışan üniversitede, network, PC ve MAC sistemleri olarak yeni ve gelişmiş donanımlarıyla yazıcı, plotter ve modem gibi çevre birimlerinden oluşan makine parkı ve program kütüphanesi sayesinde üniversitenin içinden ve dışından gelecek tüm bilgisayar hizmet taleplerine cevap verecek organizasyon bulunuyor. Ayrıca internet kanalıyla uluslararası veri alanlarına giriş sağlanıyor. Sağlık hizmetleri mediko- sosyal merkezi tarafından veriliyor. Merkezde 3 doktor, 1 hemşire bulunuyor ve sağlık kuruluşlarından yararlanma imkanı olmayan öğrencilerin tüm ihtiyaçları karşılanıyor.
Dr.House
Dr.House
Admin
Admin

Koç Mesaj Sayısı : 816

https://mysaglik.yetkinforum.com

- Similar topics