Mysağlık
Hoşgeldiniz

Join the forum, it's quick and easy

Mysağlık
Hoşgeldiniz
Mysağlık
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AHMET UYSAL

AHMET UYSAL  Empty AHMET UYSAL

Mesaj tarafından sairane Ptsi Kas. 01, 2010 10:02 am

1938 yılında Balıkesir'de doğdu.Savaştepe İlköğretmen Okulu'nu, Gazi Eğitim Enstitüsü Eğitim Bölümü'nübitirdi. İlkokul, lise, eğitim enstitüsü öğretmeni olarak çalıştı. İlköğretimmüfettişliğinden emekli oldu.
Edebiyat dünyasına şiirle giren Uysal,ilk ürünlerini Şairler Yaprağı, Demet, İmece, Çaltı, Türk Sanatı, Varlık gibidergilerde yayımlattı. Daha sonra çeşitli gazete ve dergilerde eğitim, edebiyat veçocuk kitapları üzerine yazılar yazdı (Cumhuriyet, Politika, Akşam, Yeni Halkçıadlı gazetelerde; Yeni Toplum, Yeni Dönem, Dönemeç, Türk Dili, Sesimiz, Oluşum,Türkiye Yazıları gibi dergilerde).
1975 yılından sonra çocuk edebiyatınayöneldi. Çocuklara Öykü (Bursa 1975, 4 sayı) adlı bir dergi çıkardı. Çocuklariçin pek çok masal, öykü şiir ve roman yazdı. Kitaplarından bazılarının adlarışöyledir : Alaca Baykuş (öykü), Çöpçü Martı (öykü), Keloğlan'ınDiliyle (masal), Yaban Kedisi (öykü), Çöp Toplama Yarışı (öykü),Anası Bulut Babası Yağmur (roman), Mağara Gölünde Serüven (öykü),Ayda Yaz Uykusu (bilimkurgu roman), Keloğlan'ın Düşü (masal)...Yaban Kedisi adlı kitap, Almanya'da Türkçe/Almanca olarak iki dilde basıldı (1989).

Aldığı Ödüller:

12. Antalya Film Festivali Öykü Yarışmasında (Harç Kovası adlı öyküyle) mansiyon 1975
Damar Edebiyat Dergisi / Çankaya Belediyesi ÇocukŞiirleri Yarışmasında (Kuşgölü'nde Günler adlı dosyayla) ikincilik 1992
Kırmızı Fare Çocuk Dergisi Öykü Yarışmasında(çeşitli öykülerle) başarı 1992
Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü (Suyla SınanmışŞiirler adlı dosyayla, sonradan Uzak Yazlarda adıyla kitaplaştı) 1998
Yunus Nadi Şiir Ödülü (Acının Gümüşüadlı dosyayla) 1999

Ahmet Uysal, edebiyat dergilerinden Ardıçkuşu, Bahçe,Damar, Kıyı, İnsan, Morca, Çağdaş Türk Dili, Pencere, Söylem, YaşasınEdebiyat, Şiir-lik'te yazmayı sürdürüyor. Ayrıca Yaklaşım (Balıkesir), Düşlem(Bursa) adlı dergilerin de kurucuları arasında yer aldı.

sairane
Profesyonel
Profesyonel

- Similar topics