Mysağlık
Hoşgeldiniz

Join the forum, it's quick and easy

Mysağlık
Hoşgeldiniz
Mysağlık
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dokuz Eylül Üniversitesi - İzmir

Aşağa gitmek

Dokuz Eylül Üniversitesi - İzmir Empty Dokuz Eylül Üniversitesi - İzmir

Mesaj tarafından Dr.House Cuma Ekim 08, 2010 11:25 pm

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1982
Rektör: Fethi İdiman
İletişim bilgileri: Cumhuriyet Bulvarı No: 144 Alsancak- İzmir
Tel: 0 232 421 55 90
Faks: 0 232 452 09 70
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 9
Enstitü: 10
YO: 4
Öğrenci sayısı: 31229

Üniversitenin İzmir'in çeşitli semtlerinde birimleri bulunuyor. Öğrenciler Buca Kız Yurdu ve Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait Hacı Ahmet kız ve Ahmet Yesevi öğrenci yurdundan yararlanabiliyorlar. İzmir'in dışında bulunan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait İnciraltındaki Zübeyda hanım yurdu ve Bornova'daki kız ve erkek öğrenci yurtlarından yararlanabiliyorlar.
Öğrencilerin kullanabilecekleri kişisel bilgisayarlar ve mini sistemler üniversitenin tüm fakülte ve yüksekokullarında bulunuyor. Bilgi işlem merkezi genel olarak rektörlük, fakülteler, yüksekokullar ile enstitülerin hizmetlerinde otomasyonu ile ilgili çalışmalar yapıyor ve üniversiteye bağlı kurumların internet bağlantısı ve işletiminin gerçekleşmesi için teknik destek sağlıyor. Merkezde genel amaçlı hizmetler için kullanılan Unix, Sun, Solarıs, Aix, novell ve windows NT iletişim sistemlere sahip server'lar bulunuyor.
Sağlık hizmetleri mediko sosyal merkezinde veriliyor. 9 pratisyen doktor, 2 diş doktoru, 1 cerrahi mütahassıs, 1 çocuk doktoru, 1 psikolog, 4 hemşire, 2 eczacı ve 3 biyolog görev yapıyor.
Dr.House
Dr.House
Admin
Admin

Koç Mesaj Sayısı : 816
Reputation : 2468
Kayıt tarihi : 17/09/10
Yaş : 32
Nerden : İzmir

https://mysaglik.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Dokuz Eylül Üniversitesi - İzmir Empty Geri: Dokuz Eylül Üniversitesi - İzmir

Mesaj tarafından Dr.House Cuma Ekim 08, 2010 11:49 pm

Kuruluş

Eğitim kurumlarıyla sağlıktan ekonomiye, sanattan mühendisliğe geniş bir yelpazede yetiştirdiği beyin gücünü ülkemize kazandırarak toplumsal kalkınmaya katkıda bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi 20 Temmuz 1982'de İzmir'de kurulmuştur. Kuruluşunda; Ege Üniversitesi'nden, Güzel Sanatlar Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisat Fakültesi, İşletme Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Tıp Fakültesi, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü, Adalet Yüksekokulu, Aydın Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu; Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan Buca Eğitim Fakültesi, Denizli Mühendislik Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Demirci Eğitim Yüksekokulu, Denizli Eğitim Yüksekokulu, İzmir Meslek Yüksekokulu; Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan İzmir Devlet Konservatuarı; Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi'nden Muğla İşletmecilik Yüksekokulu, Dokuz Eylül Üniversitesi'ne geçti.

Yeni Kurulan Fen Edebiyat Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu, Eğitim Yüksekokulu, Sanat Eğitimi Yüksekokulu olmak üzere üniversite 24 birimle eğitim hayatına başladı.

* 1983 yılında ****** İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü kurularak faaliyete geçerken Sanat Eğitimi Yüksekokulu kaldırılmıştır.
* 1987 yılında Manisa Maliye Muhasebe Yüksekokulunun İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine dönüştürülmesi ile birlikte; Yeni kurulan Denizli Meslek Yüksekokulu, Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Arastırma ve Uygulama Merkezi (BİMER),
* Ege Bölgesi Araştırma ve Uygulama Merkezi (EBAMER),
* 1988'de Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu,
* 1989'da Muğla Meslek Yüksekokulu,
* Avrupa Topluluğu Uluslararası İlişkiler Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATMER),
* 1990'da Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile İlahiyat Meslek Yüksekokulu,
* 1991'de Çevre Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÇEVMER) faaliyete geçmiştir.

Dokuz Eylül Üniversitesi 1992'de Ege Bölgesi'nde 4 yeni üniversitenin kurulmasına destek oldu.

* Aydın'daki Veteriner ve Ziraat Fakülteleri ile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Adnan Menderes Üniversitesi'ne bağlandı.
* Muğla'daki İşletmecilik ve Meslek Yüksekokulları Muğla Üniversitesi'ne bağlandı.
* Manisa'daki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Demirci Eğitim Yüksekokulu ile Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Celal Bayar Üniversitesi'ne bağlandı.
* Denizli'deki Tıp , Mühendislik Fakülteleri ile Eğitim ve Meslek Yüksekokulları Pamukkale Üniversitesi'ne bağlandı.

Gelişim

* 1992'de Güzel Sanatlar Enstitüsü, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, İşletme Fakültesi, Hemşirelik Yüksekokulu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Onkoloji;Hemodiyaliz-Transplantasyon, Torbalı Meslek Yüksekokulu, Din Bilimleri Enstitüsü, Mühendislik-Mimarlık Fakültesinden ayrılan Mimarlık Fakültesi,
* 1995'te Tekstil, Hazır Giyim ve Boya Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEKBOYAM),
* 1997'de Yabancı Diller Yüksekokulu,
* 1998'de Kafkasya-Orta Asya Akeoloji Araştırma Merkezi (KOMER), Jeotermal Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi (JENARUM), Sürekli Eğitim Merkezi (DESEM),
* 2001'de Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM), İstatistik ve Risk Analizleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (İRAMER), Su Kaynakları Yönetimi ve Su Kaynaklı Doğal Afetlerin Kontrolü Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUMER)
* 2002'de Beyin Dinamiği Multi-disipliner Araştırma ve Uygulama Merkezi,
* 2004'te Hukuk Araştırmaları Merkezi, Tekne Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi, Sığ Jeofizik ve Arkeolojik Prospeksiyon Araştırma ve Uygulama Merkezi, Fauna ve Flora Araştırma ve Uygulama Merkezi, Anlaşmazlık Çözümü Araştırma ve Uygulama Merkezi,
* 2005'te Yüzey Teknolojileri ve Hasar Analizi Araştırma ve Uygulama Merkezi ile İzmir İli Stratejik Planlama, Yönetişim Araştırma ve Uygulama Merkezi,
* 2006'da Dil Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (DEDAM, http://web.deu.edu.tr/dedam/), Akademik Acil Tıp ve Afet Uygulama ve Araştırma Merkezi, Bilişim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kalite Mükemmellik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Aile Araştırmaları ve Uygulama Merkezi, Güç Elektroniği ve İşaret İşleme Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi, Köy Enstitüleri ve İsmail Hakkı Tonguç Araştırma ve Uygulama Merkezi,
* 2007'de Üniversite Sanayi Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmuştur.

Üniversite birimleri sayısı 63'e ulaşan Dokuz Eylül Üniversitesi bugün; Alsancak, Balçova, Bornova, Buca, Kaynaklar, Hatay, Narlıdere, Torbalı, İnciraltı ve Urla'da olmak üzere 10 fakülte, 9 yüksekokul, 1 konservatuar, 10 enstitü ve 27 araştırma ve uygulama merkezi, 3.056 akademik personeli ile 46.488 öğrenciye eğitim hizmeti vermektedir

Fakülteler
Buca Eğitim Fakültesi


1952 yılında Kızılçullu Köy Enstitüsünün kapatılıp yerine yeni bir öğretmen okulu açılmasına karar verildiğinde, yer olarak Birinci Dünya Savaşı sırasında İzmir Valisi Rahmi Bey tarafından el konarak Yatılı Kız Öğretmen Okuluna dönüştürülen, günümüzde dekanlık binası olarak hizmet sunan ve Buca'nın önde gelen ailelerinden Rees ailesince 1890'ların sonlarına doğru inşa edilmiş olan köşk seçilmiştir. İçerisinde bulunan bitki ve hayvan türleri ile son derece önem taşıyan bir bahçede yer alan Rees Köşkü, restore edilerek 30 Kasım 1959 tarihinde İzmir (Kız) Eğitim Enstitüsü adıyla öğretime başlamıştır. Okulun açıldığı ilk yıl Fen Bilgisi alanında yönetici kadro ile birlikte 9 öğretmen ve 60 kız öğrenci bulunmaktadır. 1960 yılından başlayarak Enstitünün öğretmen, öğrenci ve bölüm sayısında önemli bir artış yaşanmış, aradan geçen on yıl içerisinde altı bölüm ile birlikte öğretmen sayısının 62'ye, öğrenci sayısının 623'e yükselmesi üzerine yeni binaların inşa edilmesi yoluna gidilmiştir.

İlk on yıl boyunca kurumun kapasitesiyle uyumlu bir biçimde gelişme gösteren bölüm ve öğrenci sayısı, 1974 yılından sonra Türkiye'nin genel siyasal ve kültürel ikliminin sonucu, mektupla öğretmen yetiştirme uygulamasıyla öğrenci sayısında gözlenen artış ve sıkça değiştirilen öğretmen kadrosu yüzünden aşınmaya uğramıştır. Ortaokullara öğretmen yetiştirmek amacıyla kurulan üç yıllık eğitim enstitülerinin 1980-1981 öğretim yılından itibaren yeni bir yapılanmayla sürelerinin dört yıla çıkarılması ile birlikte, İzmir (Kız) Eğitim Enstitüsünün adı İzmir (Buca) Yüksek Öğretmen Okulu olarak değiştirilerek liselere de öğretmen yetiştiren bir eğitim kurumuna dönüştürülmüştür.

2547 sayılı YÖK yasası ile birlikte, Buca Yüksek Öğretmen Okulu, 20 Temmuz 1982'de Dokuz Eylül Üniversitesi'ne bağlı bir fakülte haline gelmiş ve adı da Buca Eğitim Fakültesi olarak değiştirilmiştir. Bu düzenleme ile İzmir Yabancı Diller Yüksekokulu, bu fakültenin ilgili bölümüne aktarılmış, Manisa Gençlik ve Spor Akademisi ile Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Buca Eğitim Fakültesi'nin Beden Eğitimi Bölümü ile birleştirilmiştir.

1982'de Eğitim Fakültesi adını almasından sonra, kendisine bağlı olarak eğitim veren Demirci Eğitim Yüksek Okulu'nun, 1992 yılında yeni kurulan Celal Bayar Üniversitesi'ne; Denizli Eğitim Yüksek Okulu'nun da aynı yıl kurulan Pamukkale Üniversitesi'ne bağlanması ile bu kurumlar Buca Eğitim Fakültesi'nden ayrılmıştır.

Buca Yüksek Öğretmen Okulu'nun Dokuz Eylül Üniversitesi'ne bağlı bir fakülte haline dönüşmesinden sonra, burada görev yapan öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu öğretim görevlisi unvanı ile görevlerini sürdürmüşlerdir. Fakülte statüsünü kazanmasından sonra kurum 1 profesör, 1 yardımcı doçent, 197 öğretim görevlisi ile eğitim-öğretime devam etmiştir.

Buca Eğitim Fakültesi 2005-2006 öğretim yılı başında 232 kadrolu öğretim elemanı (38 profesör, 8 doçent, 83 yardımcı doçent, 46 öğretim görevlisi ve 51 araştırma görevlisi, 5 okutman ve 1 uzman) ve 7726 öğrencisiyle 9 bölümde (14 anabilim dalında lisans; 7 anabilim dalında ise lisansla birleştirilmiş tezsiz yüksek lisans) eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

* ORTAÖĞRETİM SOSYAL ALANLAR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ
o Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Anabilim Dalı
o Tarih Eğitimi Anabilim Dalı
o Coğrafya Eğitimi Anabilim Dalı

* ORTAÖĞRETİM FEN VE MATEMATİK ALANLAR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ
o Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı
o Kimya Eğitimi Anabilim Dalı
o Fizik Eğitimi Anabilim Dalı
o Matematik Eğitimi Anabilim Dalı

* BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ EĞİTİMİ BÖLÜMÜ
o Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Anabilim Dalı

* EĞİTİM BİLİMLERİ BÖLÜMÜ
o Eğitim Yönetimi, Denetimi, Planlaması ve Ekonomisi Anabilim Dalı
o Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalı
o Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı

* İLKÖĞRETİM BÖLÜMÜ
o Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı
o Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Anabilim Dalı
o Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı
o Matematik Eğitimi Anabilim Dalı
o Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı

* TÜRKÇE EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

o Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı

* YABANCI DİLLER EĞİTİMİ BÖLÜMÜ
o Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı
o Fransız Dili Eğitimi Anabilim Dalı
o İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı

* DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ EĞİTİMİ BÖLÜMÜ
o Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı

* GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

o Müzik Eğitimi Anabilim Dalı
o Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalı

* BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

o Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabilim Dalı

Fen - Edebiyat Fakültesi [değiştir]

Tarihçe

1991-1992 yılında 'Matematik' ve 'Amerikan Kültürü ve Edebiyatı' programlarında eğitim dili İngilizce olarak lisans eğitimine başlayan Fen-Edebiyat Fakültesi, 1995 yılında ilk mezunlarını vermiştir. 1991 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi çatısı altında eğitime başlayan Uygulamalı Yabancı Diller Turizm İşletmeciliği programı ise şu anda İşletme Fakültesi bünyesi içinde yer almaktadır.

1994–1995 Öğretim Yılında İstatistik, 1998–1999 Öğretim Yılında Fizik Bölümlerinin lisans programlarına öğrenci almaya başlaması ile eğitim faaliyetlerini sürdüren fakültemiz, 1998 yılında Dilbilim ve 1999 yılında Arkeoloji bölümlerinin kurulması ve 2001–2002 Öğretim Yılında İstatistik, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Arkeoloji ve Dilbilim olmak üzere toplam 4 programda Aktif Eğitim uygulamasına geçilmesiyle birlikte, yeni bir döneme adım atmıştır. 2001 yılında kurulan Kimya programının 2003–2004 Öğretim Yılında lisans öğretimine başlamasıyla, fakültede Aktif Eğitim uygulayan programların sayısı 5’e; 2005–2006 öğretim yılında 7’ye çıkmıştır.

1998 yılında kurulan ve 2001’den bu yana akademik yapılanmasını sürdüren Tarih Bölümü, fakültemiz ****** İlkeleri ve İnkılâp Tarihi derslerini yürütmekte olup; 2005–2006 Öğretim Yılından itibaren de Aktif Eğitim lisans programına başlamıştır. 1995 yılında kurulan ve İngilizce - Almanca olmak üzere iki anabilim dalından oluşan Mütercim-Tercümanlık Bölümü ise lisans programına 2006-2007 Öğretim Yılından itibaren ilk öğrencilerini almıştır.

Fakültemizin Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Arkeoloji, Dilbilim, Fizik, İstatistik, Kimya, Matematik, Mütercim-Tercümanlık ve Tarih programları Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri enstitüleri bünyesinde lisansüstü eğitim vermektedir.
Güzel Sanatlar Fakültesi [değiştir]

1974 yılında Ege Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan Güzel Sanatlar Fakültesi Türkiye'nin bu alandaki ilk fakültesidir. 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'ne bağlanmıştır. Öğrenim süresi dört yıl olan 11 bölümden oluşmaktadır. Resim, Heykel, Grafik, Tekstil, Seramik, Geleneksel Türk El Sanatları, Sahne Sanatları, Sinema Televizyon, Fotoğraf, Müzik Bilimleri, Temel Eğitim bölümlerinde eğitim vermektedir.
Hukuk Fakültesi [değiştir]

Hukuk Fakültesi henüz DEÜ kurulmadan 1978 yılında Ege Üniversitesi bünyesinde kurulmuş daha sonra 1982'de DEÜ'nün kurulmasıyla çalışmalarını bu çatı altında sürdüreye devam etmiştir. DEÜHF Türkiye'nin en yüksek puanla öğrenci alan ilk beş üniversitesi arasındadır. Mezunları ise girdikleri kurumsal sınavlarda gösterdikleri başarı oranıyla fakültenin adını üst sıralarda tutmayı başarmaktadır.

DEÜHF'yi Türkiye'nin tek, Avrupa'nın ise sayılı Hukuk Fakülteleri arasına sokan özelliği Aktif Eğitim Sistemi'ni uyguluyor olmasıdır. Söz konusu eğitim programı kapsamında, teorik hukuk eğitimi yanında 15-17 kişilik küçük gruplarla PDÖ (Probleme Dayalı Öğrenme) oturumları yapılmaktadır. Fakültenin aktif eğitim müfredatı kapsamında, ayrıca, 3. sınıf öğrencileri için "seminer" dersi ve 4. sınıf öğrencileri için "Kurgusal Duruşma" dersi yer almaktadır.Aktif eğitim kapsamındaki son uygulama ise öğretim binasında yer alan "Mahkeme Salonu"nda öğrencilerin hakim-savcı-avukat rollerini üstlendikleri Medeni Usul Hukuku ve Ceza Muhakemesi Hukuku derslerine ait kurgusal duruşma uygulamalarıdır.

Fakültenin diğer bir özelliği ise Türkiye'de mesleki düzeyde yabancı dil eğitimi veren ender Hukuk Fakülteleri arasında yer almasıdır.

DEÜHF bünyesinde Kamu Hukuku, Özel Hukuk, Avrupa Birliği Hukuku, Ekonomi Hukuku, Aile Hukuku alanlarında tezli ve tezsiz yüksek lisans ve doktora programları yürütülmektedir.

DEÜHF, öğrencilerinin çıkarttıkları dokuzhukuku [1] isimli fanzinle de adını duyurmuştur. Fakülte internet sitesinin bulunmamasını protesto etmek için kurdukları internet sitesi akademisyenlerin de forumlarda yazdığı farklı bir deneyim oluşturmuştur. Dokuzhukuku aynı zamanda, Türkiye üniversitelerinde uygulanan kayıt parası zorunluluğunu delen ilk çalışmayı gerçekleştirmitir. Dergi çevresindeki öğrenciler kayıt paralarını ödemeyerek kayıtlarını yaptırmalarının ardından bu kazanım diğer illerdeki üniversitelerde yayılarak sürmüştür. Fanzin ve internet sitesi geçtiğimiz yıl kendini feshetmiştir.

.
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi


"Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu" 9 Eylül 1944 tarihinde İzmirde kurulmuştur.Kuruluş kadrosunda 12 öğretim üyesi 392 öğrenci ile öğretime başlayan okul, 8 Haziran 1959 tarihinde kabul edilen 7334 Sayılı Kanunla "İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi" haline getirilmiş ve öğretim süresi 3 yıldan 4 yıla çıkartılmıştır.Artan öğrenci sayısı ve bina yetersizliği nedenleri ile Akademi 1966-1967 öğretim yılına bugünkü Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük binasında başlamış ve öğretim üyesi kadrosu genişletilmiştir.Yüksek öğrenimde uluslararası gelişmeler gözönünde tutularak 8 Mayıs 1969 yılında Akademi 1170 Sayılı Kanunla Ege Üniversitesine bağlanarak "İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi" adını almıştır.

Fakültenin öğrenci sayısı ise 1971 yılında kabul edilen bir kanunla kendisine bağlanan İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu ve Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu ile 6000i aşmıştır.

İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi 1 Mart 1978 tarihinde İşletme Fakültesi ve İktisat Fakültesi olarak iki ayrı Fakülteye ayrılmış ve aynı binada eğitimini sürdürür iken Aydın Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, Pazarlama Reklamcılık Yüksekokulu ve Manisa Maliye Muhasebe Yüksekokulu, İşletme Fakültesine, Buca Maliye Meslek Yüksekokulu ise İktisat Fakültesine bağlanmıştır.

20 Temmuz 1982de Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile iki Fakülte (İktisat ve İşletme) birleştirilerek "İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi" adı altında Dokuz Eylül Üniversitesi ne bağlanmıştır.

Fakülte hakkında daha geniş bilgiyi http://www.iibf.deu.edu.tr adresinde bulabilirsiniz.
Mühendislik Fakültesi [değiştir]

Mühendislik Fakültesi, 1969 yılında Ege Üniversitesi'ne bağlı olarak Mühendislik Bilimleri Fakültesi adıyla kurulmuş ve 1968-69 eğitim yılında, İnşaat, Maden, Kimya, Makina, Çevre, Endüstri, Jeoloji, Tekstil Mühendisliği dallarında lisans düzeyinde eğitime başlamıştır. Fakülteye bağlı olarak eğitim veren çeşitli Akademi, Yüksekokul ve Enstitüler kurulmuştur: Mezunlarına mühendis ünvanı verilen ve 4 yıllık bir eğitim süresi olan bir yüksekokul olarak Mühendislik Mimarlık Akademisi. Eğitim süresi 4 yıl olan ve mezunlarına mühendis veya mimar ünvanı verilen bir okul olarak Mühendislik Mimarlık Yüksekokulu. İzmir, Balıkesir ve Denizli'de, iki yıllık eğitim süreli olarak, teknik ara eleman yetiştirmek amacı ile kurulmuş Ön lisans Yüksekokulları. Lisans üstü eğitim vermek ve bilimsel çalışmalar yapmak için kurulmuş olan Deniz Bilimleri Enstitüsü.

Mühendislik Bilimleri Fakültesi, Akademi, Yüksekokul, Ön Lisans Yüksekokulları gibi bağlı birimleri ile kaldırılarak 01.03.1978'de İnşaat, Makina, Yer Bilimleri, Kimya, Tekstil Fakülteleri olarak yeni bir oluşuma uğramıştır. 20.07.1982 tarih ve 41 sayılı Kanun Hükmündeki Kararnamenin geçici 2. maddesi uyarınca İnşaat, Makina, Yer Bilimleri Fakülteleri kaldırılarak bu Fakültelere bağlı Bölümlerle Güzel Sanatlar Fakültesi'nin Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama Bölümleri ve Tarihi Restorasyon Anabilim Dalı birleştirilip Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi adıyla, yeni kurulan Dokuz Eylül Üniversitesi'ne bağlanılmıştır. Buna göre, Fakülte; İnşaat Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Makina Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama Bölümlerinden oluşturulmuştur. Fakültemiz, 03.07.1992 tarihinde Mimarlık ile Þehir ve Bölge Planlama Bölümlerinin ayrılıp, yeni kurulan Mimarlık Fakültesi'ne bağlanması sonucu Mühendislik Fakültesi adını almıştır. İlerleyen yıllarda, Bilgisayar Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Tekstil Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümleri de kurularak toplam on bir bölümden oluşan bugünkü yapısına kavuşturulmuştur.

1992-93 ögretim yılında, İnşaat Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Makina Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Jeoloji Mühendisliği bölümlerinde ikinci öğretim başlatılmış olup bugün için, yalnızca Makina, Maden, İnşaat ve Jeoloji Mühendisliği Bölümleri ikinci öğretimlerini sürdürmektedir. 2002 yılından başlayarak Jeoloji Mühendisliği Bölümü ikinci öğretim için öğrenci almamaktadır. Fakültede; örgün öğretimde 3449, ikinci öğretimde ise 951 öğrenci öğretim görmektedir.

2002-2003 öğretim yılından başlayarak Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği ve Jeoloji Mühendisliği Bölümleri, 2003-2004 öğretim yılında da Maden Mühendisliği Bölümü Aktif Eğitim sistemini uygulamaya başlamıştır.

Bugün, sadece Makine Mühendisliği eğitimini Bornova Yerleşkesinde sürdürmektedir. Bilgisayar Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Malzeme ve Metalurji Mühendisliği ve Tekstil Mühendisliği Bölümleri ise eğitimlerini Tınaztepe Yerleşkesinde sürdürmektedir.

Mühendislik Fakültesi'ne bağlı lisans öğretimi yapan bölümler:

*
o Bilgisayar Mühendisliği
o Çevre Mühendisliği
o Elektrik-Elektronik Mühendisliği
o Endüstri Mühendisliği
o Jeofizik Mühendisliği
o Jeoloji Mühendisliği
o İnşaat Mühendisliği
o Maden Mühendisliği
o Makina Mühendisliği
o Metalurji ve Malzeme Mühendisliği
o Tekstil Mühendisliği

İlahiyat Fakültesi
İşletme Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Tıp Fakültesi


DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ

Adresi: Dokuz Eylül Üniversitesi Merkez Kütüphanesi. Tınaztepe Kampüsü 35160 Buca/IZMIR

Telefon : 232.4128002

Faks : 232.4128003

E-Posta kutuphane@deu.edu.tr

Konu Alanı: MERKEZ KÜTÜPHANEDE: Referans, Iktisadi ve Idari Bilimler, Işletme,Fen Bilimleri, Mühendislik,Mimarlık,Sosyal ve genel konulu yayınlar.

TÜM ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANELERİNDE: Birimle ilgili konular

Personel Sayısı : MERKEZ KÜTÜPHANEDE: 8 kütüphaneci toplam 33 kisi

TÜM ÜNİVERSITEDE : 17 kütüphaneci toplam 68 kisi

Kütüphane Koleksiyonu : MERKEZ KÜTÜPHANEDE : Süreli Yayın : 103 yabancı dil, 89 türkçe toplam 192 süreli yayın Kitap: 100.00 adet Tez: 6295 lisansüstü,1523 doktora,86 docentlik olmak üzere toplam 7904 adet tez vardır.

TÜM ÜNIVERSİTE KÜTÜPHANELERİNDE: Süreli Yayın: 603 yabancı dil, 812 türkçe toplam 1415 süreli yayın Kitap: 328.068

On-line Veri Tabanları : ABI/INFORM ACS (American Chemical Society) ALPSP (Association of Learned and Professional Society Publishers) American Institute of Physics(AIP) Annual Reviews ASTM Digital Library ASTM Standarts Beck Online Britannica Online BMJ Journals Online Cambridge University Press Clinics of North America Clinical Evidence Cochrane Ebrary E-Kitap Online Ebrary Online Sheet MUSIC EBSCOHost Elsevier E-Books Collections Emerald GlobalBooksInPrint Grove Art Online Grove Music Online Hein Online HukukTürk IEEE/IEE Electronic Library IOP Institute of Physics dergileri JSTOR Journal Citation Report (JCR) Karger E-Journals Karger E-Books Kazancı Bilişim,Hukuk Mevzuatı Bilgi Bankası MD Consult Core Collection Mevbank-Hukuk Mevzuatı MathSciNet (American Mathematical Society) OCLC (Online Computer Library Center) OECD 2009 Yeni Abone OVID-Lippincott Williams&Wilkins Oxford University Journals Proquest Digital Dissertations Proquest Medical and Health Package Referex Engineering E-Books Royal Society of Chemisty E-Journals Royal Society of Chemisty Ebooks SAFARI Business-Technical Books Online Sage Journal Online Science Direct Science Online Serials Solutions 360 Search SpringerLINK Springer E-book Collection Taylor & Francis Online Journals Ulrich`s Periodicals Directory Web of Science WILEY Interscience Wilson Select Full Text Plus (OCLC)

Hizmetler : Merkez ve bağlı 11 kütüphanenin kitap ve süreli yayın satın alımı ve birim kütüphanelerine dağıtımı, okuyucu hizmetleri, teknik hizmetler, kurum içi ve diğer Üniversite, araştırma kütüphaneleriyle ödünç alıp verme ve kaynak paylaşımında işbirliği

Enstitüler

* ****** İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
* Din Bilimleri Araştırma Enstitüsü
* Eğitim Bilimleri Enstitüsü [2]
* Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
* Fen Bilimleri Enstitüsü
* Güzel Sanatlar Enstitüsü

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü, 1992 yılında kurulmuştur. 1996 yılında faaliyete geçen enstitü, 2002 yılında Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Sahne Sanatları Anabilim Dalı, Sinema-TV Anabilim Dalı, Müzik Bilimleri Anabilim Dalı, Grafik Anasanat Dalı, Seramik Anasanat Dalı, Tekstil Anasanat Dalı, Geleneksel Türk El Sanatları Anasanat Dalı, Heykel Anasanat Dalı, Resim Anasanat Dalı, Fotoğraf Anasanat Dalı, Müzik Anasanat Dalı, Opera Anasanat Dalı lisansüstü programları devralmıştır.

* Hemodiyaliz - Transplantasyon Enstitüsü
* Onkoloji Enstitüsü
* Sağlık Bilimleri Enstitüsü
* Sosyal Bilimler Enstitüsü [3]

Meslek yüksekokulları

* İzmir Meslek Yüksekokulu [4]
* İlahiyat Meslek Yüksekokulu
* Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
* Torbalı Meslek Yüksekokulu


Araştırma ve uygulama merkezleri

* AÇMER:Anlaşmazlık Çözümü Araştırma ve Uygulama Merkezi
* ATMER:Avrupa Topluluğu Uluslararası Ekonomik İlişkiler Araştırma Ve Uygulama Merkezi
* BIMER: Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
* ÇEVMER:Çevre Araştırma ve Uygulama Merkezi
* DAUM:Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi
* DEHAMER:Hukuk Araştırmaları Merkezi
* DEDAM:Dokuz Eylül Üniversitesi Dil Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (http://web.deu.edu.tr/dedam/)
* DESEM:Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi
* Dokuz Eylül Üniversitesi Beyin Dinamiği Multidisipliner Araştırma ve Uygulama Merkezi
* Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi
* DESUM: Üniversite Sanayi Uygulama ve Araştırma Merkezi
* EBAMER
* Fauna ve Flora Araştırma ve Uygulama Merkezi
* İRAMER: İstatistik,Risk ve Aktüerya Araştırma ve Uygulama Merkezi
* JENARUM
* K.A.M.
* SAGUMER
* SAMER:Sığ Jeofizik ve Arkeolojik Prospeksiyon Araştırma ve Uygulama Merkezi
* SAMER:Stratejik Araştırmalar Merkezi
* SUMER
* TEKSMER:Tekstil Hazır Giyim ve Boya Araştırma Uygulama Merkezi
* TEKNEMER:Tekne Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi
* YÜTAM:Yüzey Teknolojileri ve Hasar Analizi Araştırma ve Uygulama Merkezi
* EHE : Elektronik Haberleşme Topluluğu

Yerleşkeler

* Buca Dokuz Çeşmeler
* Buca Eğitim Fakültesi
* Tınaztepe
* Balçova

Öğrenci kulüpleri ve toplulukları

* Dokuz Eylül Üniversitesi BEF Tiyatro Topluluğu (BEFTT)
* Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF İşletme Kulübü
* Dokuz Eylül Üniversitesi Dil ve Kültür Topluluğu
* Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Topluluğu
* Dokuz Eylül Üniversitesi Sinema Kulübü (DEUSİNEMA)
* Dokuz Eylül Üniversitesi Dağcılık ve Doğasporları Topluluğu (DEUNDAK)
* Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF Kariyer ve Yönetim Kulübü (KYK)
* Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF Fotoğraf Topluluğu (DİFOT)
* Dokuz Eylül Üniversitesi Fotoğraf Topluluğu (DEFOT)
* Dokuz Eylül Üniversitesi İnternet Siteleri Topluluğu
* Dokuz Eylül Üniversitesi Bilişim Topluluğu
* Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Kulübü
* Dokuz Eylül Üniversitesi IEEE Öğrenci Kolu ve Teknoloji Kulübü
* Dokuz Eylül Üniversitesi FEF Tarih Topluluğu
* Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Oyuncuları Tiyatro Topluluğu (IOTT)
* Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Topluluğu
* Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonometri Kulübü
* Dokuz Eylül Üniversitesi Genç Yatırımcılar Topluluğu
* Dokuz Eylül Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Kulübü
* Dokuz Eylül Üniversitesi Matematik Topluluğu
* Dokuz Eylül Üniversitesi Üreme Sağlığı Topluluğu
* Dokuz Eylül Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Topluluğu
* Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Topluluğu
* Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Öğrenci Topluluğu
* Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF FAKÜLTESİ İKTİSAT OYUNCULARI TİYATRO YOPLULUĞU
* Dokuz Eylül Üniversitesi ******çü Düşünce Topluluğu
* Dokuz Eylül Üniversitesi ******çü Düşünce Topluluğu

Kaynakça

1. ^ Kuruluş Yıllarına Göre Üniversiteler sayfası ((Türkçe)). Yükseköğretim Kurumu. 31 Temmuz 2009 tarihinde, 19:15 saatinde erişilmiştir

Dr.House
Dr.House
Admin
Admin

Koç Mesaj Sayısı : 816
Reputation : 2468
Kayıt tarihi : 17/09/10
Yaş : 32
Nerden : İzmir

https://mysaglik.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz